Telemark na Neklidu i na Ukrajině

V letošní zimní sezoně se skiareál Neklid stal místem natáčení metodicko-motivačního telemarkového filmu. Skupina telemarkistů pod vedením Michaela Turka mladšího, jehož otec provozuje na Neklidu lyžařskou školu Ski & Sport Turek, natáčí ve skiareálu Neklid unikátní telemarkový film, který by měl tuto staronovou lyžařskou techniku přiblížit všem, kteří o ni mají zájem, a to jak z řad začátečníků, tak z řad pokročilých telemarkových „jezdičů“. Natáčecí štáb má za sebou tři lednové a jeden únorový natáčecí den v areálu Neklid. V prvním únorovém týdnu se podařilo natočit i několik velmi exotických telemarkových záběrů v oblasti Podkarpatské Rusi na Ukrajině.

Minitým telemarkistů se vydal s brněnskou cestovní kanceláří na východ, do oblasti dříve nazývané Zakarpatí, nebo chcete-li, Podkarpatské Rusi na Ukrajině. Cílem byly dvě velmi odlišné lyžařské destinace. První zastávkou byl supermoderní skiareál Bukovel s 50 kilometry sjezdových tratí a 12 čtyřsedačkovými lanovkami. Areál se rozprostírá kousek od nejvyšších ukrajinských hřebenů Karpat – Černohory a Svidovecké poloniny, ve výšce 1000 – 1400 m. n. m. Alpský standard v podobě urolbovaných „manšestrů“, kompletního umělého zasněžování areálu, lanovek značky Doppelmayer nebo Leitner a typických ukrajinských kolib plných tradičních dobrot nás všechny mile překvapil. Ceny skipasů a jídla jsou stejné jako v Krkonoších nebo na Klínovci a kvalita sjezdových tratí spíše vybízí ke srovnání se středně velkými alpskými středisky než s resorty v české kotlině. Široké (a prázdné) sjezdovky, převážně těžších obtížností a po celý den lyžování bez front. I když to lze asi připočíst velkým mrazům, které s naším příjezdem ustaly, a středisko bylo spíše poloprázdné. To vše nám nabídl Bukovel. Zde jsme se ale spíše rozjížděli a zahřívali, než fotili nebo natáčeli a možná i vlivem zatažené oblohy převážně očekávali, co nám přinese druhá, pro telemarkisty-freeridery, asi zajímavější ukrajinská destinace – středisko Dragobrat.

Už jen výjezd do výšky cca 1400 m. n. m. do střediska Dragobrat, terénními vojenskými vozidly Gruzaviky, nás příjemně naladil. Stejně jako blankytně modrá obloha a výhled na hlavní hřeben Svidovecké poloniny s dominantním dvojvrcholem Bliznica, dosahující výšky téměř 1900 m. n. m. Ubytováni jsme byli v jednom z nejstarších stavení v Dragobratu – turbáze Dragobrat, kterou pomáhali před sto lety stavět čeští turisté. Úterní den jsme zakončili prohlídkou areálu, který čítá čtyři dvoukotvy, spíše staršího data výroby, a dvě dvousedačky, též spíše postaršího vydání. Středa a čtvrtek se nesly ve znamení velmi dobrého počasí a hlavně spousty freeridových sjezdů, prašanu a skialpových výletů. Vše samozřejmě na telemarkových lyžích, s fotoaparátem a kamerou v pohotovosti. Fantastickou atmosférů této lokality dokreslovaly ve večerních hodinách návštěvy místních kolib a hospůdek a „soupeření“ s ukrajinskou vodkou, šampaňským a šašlikem (pečené maso na jehle). Zvýšený stupeň lavinového nebezpečí a „pouze“ dva plnohodnotné dny ježdění, nám neumožnily projet všechny freeridové linie a natočit více záběrů, ale aspoň jsme si nechali něco na příští rok.

Kdo hledá ráj volného ježdění, ceny srovnatelné s našimi a pohodu spojenou s pohostiností  místních lidí, ať se vydá za lyžováním na Ukrajinu. V Dragobratu se vyřádí milovníci freeridu, v Bukovelu uspokojí své chutě carveři a středně pokročilí lyžaři.

Jak vidno, telemarkovat lze všude, na Neklidu, v Krušných horách, i na Ukrajině. Volná pata byla ale na rozdíl od Neklidu v ukrajinských resortech velkou exotikou. Mnohé vysvětlování, proč máme tu patu nepřidělanou, možná zaselo několik semínek či minimálně brouků do hlavy ukrajinským lyžařům. Ať tak či onak, telemark na Ukrajině se povedl. Teď už „jen“ dotočit zbylou třetinu telemarkového filmu (snad nám bude počasí na Neklidu i v Rakousku přát) a budeme se moci o radost z volné paty a mysli podělit s ostatními nadšenci a lyžaři.

 Na ukrajinský telemarkový výlet nás lyžemi vybavila firma LUSTI (www.lusti.cz) a pomohla ho zdokumentovat fototechnika od společnosti Aaron (www.aaron.cz). Oběma společnostem tímto moc děkujeme.

telemarkový tým Ski & Sport Turek


<- Zpět

Novinky

Aktuality pro sezónu 2017/2018

Novinkou pro nadcházející sezónu 2017/18 je dětský pás a vybavený dětský park na sjezdovce Hranice. Zasněžování na sjezdovce VL 500 a terenní úpravy na... více

Akce

Retro Jam 2018 - Neklid

V sobotu 24.3.2018 se po roce vrací legendární Retro Jam a bude to zase velký! více

Video

Mapa

Mapa

MENUX